OverNewsletter #05 - Jakie kursy teraz oglądam i dlaczego?

Newsletter | 2019-08-03

Co nowego u mnie?

[nowy film] Hosting strony stworzonej w Gatsbym

Jak pewnie zauważyłeś, Gatsby.js to ostatnio u mnie gorący temat. Podobnie jak w autorom egghead.io, bardzo przypadł mi do gustu. Odcinek na temat publikacji strony nagrałem przede wszystkim w odpowiedzi na pytania, które mi zadawaliście. Mam nadzieję, że było warto 🙂.


[przeprogramowani] II Wydanie: Kariera programisty

Tydzień temu wspomniałem o premierze drugiego wydania Przeprogramowanych. Tym razem tematem będzie Kariera programisty. Znajdziecie w nim moje artykuły:

Odkryj swoje mocne strony (czyli jak wykorzystałem test Gallupa i MBTI?) Ścieżki rozwoju - jak wybierać? Mentorzy - dźwignia rozwoju Programowanie z perspektywy 7 lat w branży Projekty "po godzinach" - szansa czy pułapka? Poza tym będziecie mieli okazję usłyszeć mnie w podcaście i polecę Wam kilka użytecznych linków związanych z karierą programisty.

Pierwsze materiały pojawią się 1 sierpnia.


[o mnie] Moja praca, czyli czym zajmuję się na co dzień?

Mogłoby się wydawać, że jestem programistą i dokładnie tym zajmuję się w pracy. Prawda jest jednak taka, że od samego początku mojej kariery pracuję w firmie, która kiedyś określała się mianem startup'u a dzisiaj aktywnie rozwija dwa produkty. Ponad 7 lat temu zaczynaliśmy praktycznie od zera a dziś nasza praca często ma realny wpływ na życie tysięcy ludzi.

Na przestrzeni lat, moja rola zmieniała się praktycznie co kwartał. Ostatecznie jednak byłem nieodłącznie związany z tematem technologii i rozwoju wspomnianych produktów. Od prawie roku jestem Dyrektorem Operacyjnym jednego z nich - Skillveo. Celem tego produktu jest umożliwianie pracownikom nieustannego dostępu do wiedzy niezbędnej w pracy. Chociaż Skillveo istnieje od ponad 3 lat, dopiero teraz mam możliwość poprowadzenia go według mojej wizji, co jest niesamowitym doświadczeniem.

Być może zastanawiasz się teraz jak to jest, że pomimo tego, overment jest o programowaniu a nie np. o biznesie? Odpowiedź jest prosta: Ponieważ chcę aby tak było. To właśnie programowanie jest fundamentem mojej kariery i bardzo chcę, aby tak pozostało.

Poza tym po prostu uwielbiam wykorzystywać tą wiedzę we własnych projektach realizowanych po godzinach 😍


Co warto wiedzieć?

[polecam] JavaScript ES2019 in practice

Jak zawsze temat pozostawania na bieżąco, jest dla mnie priorytetem. W ostatnim czasie na egghead.io pojawił się 30 minutowy kurs o zmianach w wersji ES10/2019. Bez wątpienia podobne treści pojawią się również na moim kanale.


[oglądam] Gatsby Theme Authoring

Tego kursu jeszcze nie mogę polecić, ponieważ sam dopiero zaczynam go oglądać. W każdym razie koncepcja "Gatsby Themes" została przedstawiona w listopadzie 2018 i nie dotyczy wyłącznie - jak sugeruje nazwa - wyglądu strony, ale również jej funkcjonalności. Sam kurs wpadł mi w oko przede wszystkim dlatego, że obecnie React i Gatsby są moimi głównymi obszarami zainteresowania.


[polecam] Książka: Brain Audit

Jak pewnie wiesz, moja praca znacznie wykracza poza samo programowanie. Otóż budowanie produktów wymaga od nas nie tylko zrozumienia technologii ale m.in. marketingu i sprzedaży. Jeżeli myślisz o stworzeniu w przyszłości własnego produktu, bardzo polecam Ci książkę Brain Audit (krótka, ~4 godziny słuchania), wyjaśniającą dlaczego warto wykorzystywać w narracji do klientów ich ... problemy.


[polecam] Learning how to learn

Szczerze mówiąc przez długi czas unikałem Coursery, głównie dlatego że poziom realizacji kursów znacznie odbiega od tego znanego mi chociażby z Egghead czy Laracasts. Obecnie kończę kurs Learning how to learn. Uświadomił mi on kilka koncepcji, z których do tej pory korzystałem intuicyjnie. Np. jedną z nich jest "skupiony" i "rozproszony" tryb funkcjonowania naszego mózgu, który wyjaśnia dlaczego często na rozwiązanie problemu zwykle wpadamy np. pod prysznicem 😉