OverNewsletter #04 - Narysujesz mi coś?

Newsletter | 2019-08-03

Co noweg u mnie?

[nowy film] GraphQL - metody CRUD (Create Read Update Delete)

Seria GraphQL w wersji podstawowej powoli zbliża się do końca. Dotychczasowe odcinki świetnie wprowadzają w temat i w sumie taki miałem cel. Nie zmienia to faktu, że GraphQL niejednokrotnie pojawi się jeszcze na moim kanale. Trudno w tej chwili powiedzieć czy akurat w formie serii, czy jako bohater drugoplanowy. Czas pokaże 🙂


[przeprogramowani] Wkrótce drugie wydanie!

Drugie wydanie Przeprogramowanych ukaże się 1 sierpnia. Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was masę ciekawych artykułów, podcast i filmy. I mam dla Was mały spoiler: wszystko wskazuje na to, że na kolejne wydania nie będziecie musieli czekać cały miesiąc. Temat wydania jest jeszcze małą tajemnicą 😉


Co warto wiedzieć?

[polecam] Aplikacja, która robi na mnie wrażenie: Procreate

Mam kilka aplikacji, które robią na mnie wrażenie pod kątem użyteczności i doświadczeń które dostarczają. Jedną z takich aplikacji jest aplikacja dostępna na iPada Procreate. To aplikacja przede wszystkim skierowana do profesjonalistów zajmujących się sztuką cyfrowa (np. Digital Painting). Nawet jeżeli nie planujecie rysować, warto się z nią zapoznać nawet podczas wizyty w iSpocie. Płynność działania, interfejs, możliwości - mistrzostwo świata!

Szczerze mówiąc to jeden z trzech powodów dla których kupiłem iPada. Od zawsze chciałem się nauczyć rysować ale nigdy nie miałem do tego specjalnego talentu. Z jakiegoś powodu nie cieszy mnie rysowanie na kartce i od samego początku korzystam z tabletów graficznych. Zaletą iPada i Procreate jest to, że mogę rysować kiedy tylko mam ochotę. Dziś rysować nadal nie potrafię ale jest to świetny sposób spędzania wolnego czasu.

Jeden z przykładów wykorzystania aplikacji (work in progress):


[polecam] Lubisz ligatury? Czas na zmiany fonta w Twoim IDE!

Za wykorzystywanie fonta Operator Mono, niejednokrotnie zebrałem od Was baty w komentarzach 😅 Nic na to nie poradzę, on naprawdę bardzo mi się podoba!

Kilka dni temu trafiłem na równie ciekawy (i równie drogi) font Dank Mono. Jego szczególnym wyróżnikiem są ligatury, czyli łączenia znaków. Programiści którzy fonty tego typu, bardzo je sobie cenią. Ja osobiście podchodzę do nich z dużym dystansem. Nie zmienia to jednak faktu, że font Dank Mono jest wart miejsca w tym Newsletterze.


[polecam] Figma - jest tak świetna jak mówią!

W projektowaniu grafiki i interfejsów dużo ostatnio się zmienia. Jeszcze 4-5 lat temu praktycznie każdy wykorzystywał programy z pakietu Adobe. Później pojawił się Sketch ale miał jedną fundamentalną wadę: był dostępny wyłącznie w wersji MacOS.

Dzisiaj projektanci wykorzystujący Photoshopa uznawani są za tych, którzy zostali daleko w tyle. I szczerze mówiąc wcale się nie dziwię, biorąc pod uwagę to, jak duże możliwości oferuje Figma. Projektowanie interfejsów i prostych kreacji graficznych jest tutaj intuicyjne i wygodne. Na szczególną uwagę zasługują: praca nad dokumentem w trybie "multiplayer", możliwość importowania plików .sketch oraz możliwość pracy w wersji webowej, dostępnej w przeglądarce!

W ciekawych czasach przyszło nam żyć 😍