OverNewsletter #02 - Szerokie spojrzenie na programowanie, czyli nowy projekt!

Newsletter | 2019-08-03

Co nowego u mnie?

[nowy projekt] Przeprogramowani.pl - szersze spojrzenie na programowanie

I stało się! Od teraz masz możliwość widzieć mnie nie tylko na filmie. Miesiąc temu wspólnie z Marcinem Czarkowskim AlgoSmart oraz Przemkiem Smyrdkiem (z Develop Yourself) postanowiliśmy połączyć siły i rozpoczęliśmy pracę nad nowym projektem, którego ideą jest przedstawianie programowania z kilku perspektyw. I tak oto powstali: Przeprogramowani.pl.

[poza kadrem] Introwertyk na 89%

Pół roku temu postanowiłem, że będziecie mieli okazję zobaczyć mnie na filmie. Kupiłem niezbędny sprzęt, ogarnąłem aspekty techniczne i ... nic! Filmu ze mną jak nie było tak nie ma. Okazało się, że największym wyzwaniem jest dla mnie zwykłe "przełamanie się". Kilka dni temu postawiłem pierwszy krok - fota z mojego studio 😅. Niby nic ale aż chce się powiedzieć "To mały krok dla człowieka..." 😉


[nowy film] Headless CMS i ... początek bloga overment?

Prace nad stroną overment.com trwają. Wykorzystanie Gatsby.js niesamowicie przyspieszyło projekt. W najnowszym filmie wyjaśniam jak w bardzo prosty sposób ogarnąć back-end i stworzyć podstawową strukturę bloga. I tak, oznacza to że w krótce wystartuję z blogiem, na którym znajdziecie archiwum newslettera, publikowane przeze mnie filmy oraz artykuły w nieco luźniejszej formie w których poruszę tematy na które nie ma miejsca w filmach.


[polecam] Anki - metoda nauki z której zaczynam korzystać

Jak dotąd poza prostymi technikami zapamiętywania oraz codzienną nauką, mój proces nauki nie wyróżniał się niczym szczególnym. Moim "trickiem" na zapamiętywanie różnych informacji było odpowiednie nastawienie do nauki oparte o ciekawość i czystą zajawkę. Anki to metoda, którą pokazał mi Marcin i jestem pod wrażeniem jej skuteczności. W prostych słowach Anki polega na regularnym powtarzaniu zapamiętywanych informacji w oparciu o tworzone przez nas karty (na zasadzie fishek). Jak wykorzystać Anki w nauce programowania, wyjaśni Wam już Marcin :)


[polecam] Ctrl+Paint - świetne źródło nauki ... digital paintingu!

Jeżeli podobnie jak ja, jesteś programistą któremu blisko do designu, Ctrl+Paint przypadnie Ci do gustu. To (w dużym stopniu) darmowe źródło z którego nauczysz się podstaw rysowania i digital paintingu. W mojej opinii rysowanie to świetny sposób relaksu i przy właściwym nastawieniu, niesamowita frajda. Jak to wygląda u mnie, możesz zobaczyć na moim Instagramie.


[narzędzia] Skup się! Brain.fm Ci to ułatwi

Jak każdy gdy programuję, potrzebuję się skupić. Im większe skupienie, tym lepsze wyniki. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Przez większość czasu pracując słucham Spotify...a właściwie słuchałem. Od kilku miesięcy korzystam z aplikacji Brain.fm, która przeniosła moje skupienie na nowy poziom. Nie mam pojęcia dlaczego jest to aż tak skuteczne, ale bardzo polecam Ci dać jej szansę. Po 10-15 minutach będziesz wiedział o co mi chodzi.