OverNewsletter #01 - Gatsby, closures i drugi sezon overment

Newsletter | 2019-08-03

Co nowego u mnie?

[nowy film] overment.com - Migracja na Gatsby.js

Seria "overment.com" trwa dłużej niż początkowo zakładałem. Wykorzystując fakt, że muszę nauczyć się Gatsby.js do projektu realizowanego w pracy, przeniosłem overment w nowe środowisko. Efekt? Strona jest już dostępna a przede mną otworzyły się nowe możliwości. Jak to się stało, zobaczysz na powyższym filmie. Warto dodać, że tym sposobem, seria bardzo szybko zbliża się do końca. Przewiduję jeszcze 3-4 odcinki.


[seria] Scope, Execution Context i Closures

Mini seria na temat zakresu, domknięć i kontekstu wykonania jest już kompletna. To cztery filmy, dzięki którym dokładnie zrozumiesz czym są domknięcia (eng. closures). To wręcz mityczny mechanizm JavaScriptu, którego ja sam skutecznie unikałem przez wiele lat. Co ciekawe, z domknięć korzystamy wszyscy. Różnica polega na tym, że nie każdy robi to świadomie - te filmy mają na celu to zmienić.


[informacja] Overment S02E01 - co dalej?

Kilka tygodni temu pytałem Was w ankiecie o to, co mogę robić lepiej. Małymi krokami wdrażam Wasze sugestie. Jedną z nich było dzielenie się moją wiedzą nie tylko na youtube. Dlatego od teraz zaplanowałem większą aktywność na moich profilach na Facebooku i Linkedin oraz regularny newsletter, taki jak ten. Ważne: Oficjalnie sezon drugi w którym zobaczycie więcej zmian, rozpocznie się w chwili zakończenia aktualnie rozpoczętych serii (obecnie są to GraphQL i overment.com).

Co warto wiedzieć?

[narzędzia] Quokka.js

Być może zwróciłeś uwagę na nowy sposób prezentacji kodu (np. na tym filmie). Chodzi konkretnie o możliwość podejrzenia wartości w JavaScript "w locie", bezpośrednio w edytorze. To wszystko możliwe jest dzięki rozszerzeniu Quokka.js. Samo rozszerzenie świetnie sprawdza się w sytuacji gdy potrzebujemy "piaskownicy" do prototypowania.


[trendy] Headless CMS

Headless CMS to system zarządzania treścią, wykorzystujący wyłącznie back-end. Jego rolą jest umożliwienie zarządzania danymi i udostępnianie ich z pomocą API (np. REST lub GraphQL). Jedyny interfejs udostępniany przez CMS służy do dodawania treści bez konieczności informowania gdzie i w jaki sposób ta treść zostanie wykorzystana. Krótko mówiąc: Headless CMS przechowuje i dostarcza dane.


[polecam] Refactoring UI

To książka którą ostatnio przeczytałem i bez wachania polecam wszystkim znajomym. Podczas gdy nie każdy musi być designerem, jestem przekonany że wiedza na ten temat jest przydatna. Prowadząc overment dosłownie na każdym kroku coś projektuję - od prezentacji, przez materiały promocyjne w social media po ... nawet ten newsletter. Jeżeli sama struktura i wygląd tej wiadomości Ci się podoba, to bezpośrednie potwierdzenie tego, że Refactoring UI jest dla Ciebie. Zła wiadomość: w przeliczeniu na złotówki jest bardzo drogo ale moim zdaniem warto!