OverNewsletter #03 - Myślisz o blogu lub kanale na youtube?

Newsletter | 2019-08-03

Co nowego u mnie?

[nowy film] Blog w Gatsby.js i koniec serii overment.com!

Szczerze mówiąc seria overment.com wygląda całkowicie inaczej niż to sobie wyobrażałem i trwała zdecydowanie za długo. Ostatecznie jednak najważniejszy jest dla mnie cel, który zrealizowałem: mam stronę www, która otworzyła przede mną kilka nowych możliwości! Jedną z nich jest fakt, że możesz czytać teraz ten newsletter a drugą ... blog! Co prawda nie będzie to klasyczny blog, lecz po prostu archiwum newsletterów, dodatkowe informacje o filmach no i od czasu do czasu jakiś wpis ode mnie. Główną rolą bloga będzie archiwizowanie tego, czym dzielę się z Wami poza youtube'm.


[social media] Overment poleca i uczy - nowy harmonogram

Jeżeli obserwujesz mój profil na facebooku, być może już wiesz że od ponad trzech tygodni regularnie publikuję na nim posty z cyklu "overment poleca" i "overment uczy". Z kolei w weekendy, dzielę się z Wami tym, co dzieje się u mnie "poza kadrem". Czasem zdarzy mi się wrzucić coś ciekawego, więc zdecydowanie warto być na bieżąco 😉

Co warto wiedzieć?

[polecam] Chcesz nagrywać screencasty? Ucz się od najlepszych

Gdy ponad dwa lata temu zacząłem nagrywać filmy, moim założeniem było przekazywanie wiedzy w jak najbardziej konkretny sposób, z szacunkiem do czasu oglądającego. Dlaczego? Ponieważ większość kursów i tutoriali przygotowana była w ten sposób: ustaw kamerę, powiedz swoje i publikuj. Efekt: przez 3/4 kursu słucham nieistotnych rzeczy, oglądam jak ktoś uzupełnia formularz czy instaluje zależności. Teraz sytuacja wygląda inaczej. Serwisy takie jak Laracasts czy Egghead bardzo mocno promują trend "bite-sized learning" lub "microlearning". Jeżeli myślisz o tym, aby nagrywać filmy podobne do moich, koniecznie sprawdź poradnik dla autorów egghead.io. Warto!

Pytanie: byłbyś zainteresowany takim poradnikiem ode mnie? (po prostu odpisz na tą wiadomość).


[polecam] Chcesz być lepszym programistą? Graj!

Codingame to serwis o którym już niejednokrotnie słyszałem ale za każdym razem podchodziłem do tego tak samo: jak mają się gry do nauki programowania? W tym tygodniu po raz kolejny ktoś mi go polecił i postanowiłem dać mu jeszcze jedną szansę. Bez wątpienia jest to miejsce w którym nawet bardzo doświadczony programista, może stać się jeszcze lepszy.


[narzędzia] Coś więcej niż skróty: Keyboard Maestro

I znowu dziś narzędzie o którym słyszałem wcześniej przynajmniej kilka razy ale skutecznie się odbijałem. Dopiero teraz jeden z wątków na Reddicie sprawił, że dałem mu jeszcze jedną szansę i...boom! Produktywność rośnie z każdym nowym nagranym macro. Myślę że wkrótce podzielę się z Tobą moimi ulubionymi. Warto dodać, że polecaną alternatywą na system Windows jest program AutoHotkey, jednak nie miałem go okazji sprawdzić osobiście.